Δράμα: 39 Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους


ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ
Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού

Συντάκτης

Ισχυρή η παρουσία γυναικών σκηνοθετών, απούσα παντελώς η κωμωδία!

Ανακοινώθηκαν σήμερα 15 Ιουνίου 2016 οι συμμετοχές του 39ου Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους Δράμας που θα λάβουν μέρος στο φετινό διαγωνιστικό του Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Από τις συνολικά 211 αιτήσεις που τελικά κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), επιλέχθηκαν 65 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 39ης διοργάνωσης. Από αυτές οι 8 είναι ντοκιμαντέρ και οι 3 animation.

Tα μέλη της φετινής ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ήταν οι:
Αχιλλέας Κυριακίδης (συγγραφέας, μεταφραστής, σκηνοθέτης), Νίκος Σέκερης (παραγωγός, σκηνοθέτης), Γιώργος Φρέντζος (κινηματογραφιστής, μέλος της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών (GSC), και ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Δράμας και σκηνοθέτης Αντώνης Παπαδόπουλος.

Όπως επισημαίνει ο Αντώνης Παπαδόπουλος «η ενασχόληση των νέων κινηματογραφιστών με την κρίση και τις συνέπειές της σε ατομικό αλλά και συλλογικό επίπεδο, φαντάζει μεγαλύτερη από κάθε άλλη χρονιά, γεγονός που προκύπτει από όλο το σώμα των ταινιών που υποβλήθηκαν».

Η παρουσία των γυναικών σκηνοθετών είναι και φέτος ισχυρή, ωστόσο αξίζει να αναφέρουμε πως οι κωμωδίες είναι τρανταχτά απούσες από την φετινή σοδειά ταινιών.

Ακολουθεί η λίστα των σκηνοθετών (με αλφαβητική σειρά), με τίτλο ταινίας και διάρκεια:

Το 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας θα διεξαχθεί από τις 19 έως τις 24 Σεπτεμβρίου 2016, δίνοντας το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας.

 

Α/Α Όνομα Τίτλος Ταινίας Διάρκεια Είδος
1 Kosemund Σανίδης Ευθύμης Odette 16′ Μυθ
2 Pechuan Alfredo Κιναισθησία 10′ Πειρ
3 Αναγνωστοπούλου Αναστασία Η Γάτα 29′ Μυθ
4 Αποστόλου Στάθης Ο Αγρότης 16′ Μυθ
5 Αρβελάκη Βίκη Στα σκοτεινά στην Κρήτη 26′ Ντοκ
6 Αργυρίου Δημήτρης Μόνικα 5′ Ντοκ
7 Αριστείδου Μυρσίνη Σεμέλη 13′ Μυθ
8 Αυγουστίδης Νίκος Ummi 15′ Μυθ
9 Βοκοτόπουλος Φίλιππος Unattended item 13′ Μυθ
10 Βουρνάς Θοδωρής Θεατής 18′ Μυθ
11 Γεραμπίνης Κώστας Αόρατος 29′ Μυθ
12 Γερμανάκου-Κοψίνη Βούλα Xenos 11′ Πειρ
13 Γερογιάννης Μάνος The Story of Edward Healing 14′ Μυθ
14 Γιαννούλης Σταμάτης Λούση 17′ Μυθ
15 Γλαρός Αντώνης A job interview 7′ ΚινΣχ/Μυθ
16 Γουδέλης Βασίλης Διάρρηξη 9′ Μυθ
17 Γρηγοράκης Πάρης Lily 12′ Μυθ
18 Δημάδης Δημοσθένης, Μουστάκα Μαρία, Χατζηδάκη Ζηνοβία Μικρές πατρίδες 21′ Ντοκ
19 Δημητρίου Ιφιγένεια Butterfly Co. 11′ Μυθ
20 Δημητρίου Μιχάλης Ευριπίδου 14 16′ Ντοκ
21 Εργαστήριο κινηματογραφικής λέσχης Ηλιούπολης Ρήξη τυμπάνου 19′ Μυθ
22 Ζαφείρης Γιάννης Felicita 10′ Μυθ
23 Ζιώγας Γεώργιος Veritas 12′ Μυθ
24 Ζούρας Δημήτρης Μάγδα 20′ Μυθ
25 Θεοδοσίου Νίκος Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας 20′ Ντοκ
26 Καλκετενίδης Κατερίνα Φιλοκτήτης – ο μύθος ενός ξένου 16′ Ντοκ
27 Καλτσίδου Άννη The refugees 3′ Πειρ
28 Καρακώστας Αυρήλιος Νεμέρτσικα 13′ Μυθ
29 Καραμιζάρι Αλεξάνδρα Colette et la salle B-12 10′ Μυθ
30 Κατσιμίρης Δημήτρης Γενέθλια 13′ Μυθ
31 Κοσμάκης Αλέξανδρος Θεμιστοκλής Home is where the heart is 30′ Μυθ
32 Λαζαρίδη Ελένη Waterproof 7′ Μυθ
33 Λέντζου Ζακλίν Αλεπού 28′ Μυθ
34 Λουιζίδης Αλέξανδρος Ο φίλος μου κι εγώ 15′ Ντοκ
35 Μαγκριότης Στέφανος, Παυλίδης Υάκινθος Blue sky from pain 15′ Ντοκ
36 Μάινας Σήφης Κορίτσια της θάλασσας 14′ Μυθ
37 Μανιώρος Δημήτριος Diversity 3′ Μυθ
38 Μαργώνης Χρύσανθος Ι.Χ.Θ.Υ.Σ. 19′ Μυθ
39 Μίχαλος Δανιήλ Sternenkind 23′ Μυθ
40 Μομφερράτου Εσμεράλδα The fly I swatted 20′ Μυθ
41 Μοσχίδης Συνοδινός Ταξί 12′ Μυθ
42 Μπάστα Αμέρισσα Χρήστος και Δήμητρα 13′ Μυθ
43 Μωραΐτης Χρήστος Pet 11′ Μυθ
44 Νάκος Δημήτρης Η Αλίκη στο καφέ 19′ Μυθ
45 Νταμπακάκης Χρήστος 2 1/2 10′ Μυθ
46 Ντούσιας Αντώνης, Φατούρος Άρης Μετείκασμα 9′ ΚινΣχ
47 Οικονομοπούλου Δέσποινα Aurora 6′ Πειρ
48 Παναγόκος Ντίνος Το νανούρισμα της Μαρίας 19′ Μυθ
49 Παπαδοπούλου-Σαρδέλη Πολύμνια Βύθισμα 13′ Μυθ
50 Παπαντωνόπουλος Μιχάλης Twist 15′ Μυθ
51 Παπασπύρου Σπυρίδων Smoke in the water 24′ Μυθ
52 Πετράκη Θέλγια Helga ar I lund 20′ Μυθ
53 Ραδαίος Νίκος Vitatio 7′ ΚινΣχ
54 Ρίζου Αναστασία Η Άλλη 8′ Μυθ
55 Σκορδίλης Παναγιώτης Μινώταυρος 16′ Μυθ
56 Σκούρας Αλέξανδρος Κύβος 25′ Μυθ
57 Συμβώνης Γιάννης Νηπενθές 17′ Μυθ
58 Τρουμπούκης Θανάσης Whale 52 23′ Μυθ
59 Τσαμπρού Μάγια, Σάρτζεντ Μαρκ, Τσαμπάς Χάρης Τοίχος 13′ Μυθ
60 Τσώνης Αντώνης 3000 20′ Μυθ
61 Φελάνης Μιχάλης Phantom limb 12′ Μυθ
62 Χαλιάσας Κωνσταντίνος Dove 18′ Μυθ
63 Χαπέσιης Μιχάλης Αντίδοτον 12′ Μυθ
64 Χαραμουντάνης Κωστής Το Μάτι και το φρύδι 17′ Μυθ
65 Χρυσομάλλη Ελένη Marly 25′ Μυθ

 

Πληροφορίες:

Γραμματεία Φεστιβάλ Δράμας
Γραφεία Δράμας: τηλ. 25210 47575
Γραφεία Αθήνας: τηλ. 210 3300309
Email: kinfest@dra.forthnet.gr, www.dramafilmfestival.gr



ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ ΕΙΚΟΝΙΔΙΑ
Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού Περιοδικό Πολιτισμού